Evliliğin ve Uzun Süreli İlişkilerin Sağlığa Faydaları | Youtube Medyası | Youtube Haberleri

Evliliğin ve Uzun Süreli İlişkilerin Sağlığa Faydaları

2 dk


0
1 Paylaşım

Evlenmek ya da uzun süredir devam eden bir ilişkiye sahip olmak sağlık açısından şaşırtıcı faydalara sahip. Üstelik sadece ruh sağlığı için de değil. Uzun süreli bir ilişkiye ya da mutlu bir evliliğe sahip olanlar sağlık açısından partner ya da eşi olmayan insanlara göre çok daha avantajlı. Bu yazıda sizin için mutlu bir evlilik ya da mutlu bir beraberliğin sağlığa faydalarını yazdık:

evli ve saglik

Evlilik ya da uzun süreli bir ilişkide hayatınız daha düzenli olacağı için bu sağlığınıza da yansır. Düzenli yemek, düzenli uyku, daha az gece hayatı sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Mutlu bir beraberliğin kortizol hormonunu azalttığı bilimsel bir gerçek. Kortizol aslında stresle baş etmek için salgılanan bir hormon. Ancak uzun süre yüksek seviyede kalması vücuda zarar veriyor. Sürekli stres altında olan insanlar kortizolün bu yıkıcı etkisi sonucu sağlık sorunları yaşıyor. Mutlu bir evliliğiniz varsa stresli bir hayatınız olsa da kortizol seviyeniz normal düzeylerde kalıyor.

Mutlu bir beraberliği olan insanların kalp ameliyatları sonrası hayatta kalma oranları daha yüksek. Ayrıca önemli kalp ameliyatlarından sonra yaşam süreleri daha uzun. Bir araştırmaya göre mutlu bir evliliği veya birlikteliği olan bypass ameliyatı geçirmiş kişilerin evli olmayan ya da mutlu bir evliliği olmayanlara göre ameliyat sonrası 15 yıl daha uzun yaşama şansları 3 kat daha fazla.

Bir araştırmaya göre kadınlar eşleri yanlarındayken stresle daha kolay başaçıkabiliyor. Ayrıca kadınlar eşleri yanlarındayken daha az ağrı hissediyor.

Bir araştırmaya göre mutsuz bir evlilik ya da birlikteliği olan kişilerin yaraları daha yavaş iyileşiyor. Mutlu evlilikse yaraların yüzde 60 daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Aradaki fark ise yaklaşık 2 gün.

Bir araştırmaya göre ise 50’li yaşlarında evli olan insanların aynı yaşlarda evli olmayanlara göre hafıza ve diğer zihinsel fonksiyonlar açısından daha sağlıklı oluyor.

Mutlu bir evlilik ya da mutlu bir uzun süreli beraberlik yaşam süresini uzatıyor. Evli olmak pek çok ölümcül riski ortadan kaldırıyor çünkü. Nasıl mı? Birkaç basit örnek verelim. Mesela sırtınızda beliren kanser riskli bir beni kendi kendize fark etmeniz imkansız gibi. Ama eşiniz bunu fark edip önlem almanızı sağlayabiliyor. Ayrıca eşiniz sağlıksız yaşadığınızda sizi durdurmaya çalışıyor. Mesela fazladan bir porsiyon tatlı yemenize daha izin vermiyor.

Mutlu evliliği olan insanların depresyona girme ihtimali olmayanlara göre daha az.

Elbette bunlar mutlu beraberlikler için geçerli. Mutsuz evlilikler ciddi fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu yüzden doğru zamanda doğru kişiyle yani anlaşıp mutlu olabileceğiniz biriyle birlikte olmanız ya da evlenmenizin faydaları sonsuz.

Bu yüzden hala yalnızsanız hemen harekete geçmeniz daha uzun yaşamanızı sağlayabilir. #EvliliğinFaydaları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Ne! Ne!
0
Ne!
Eğlenceli! Eğlenceli!
0
Eğlenceli!
Beğen! Beğen!
0
Beğen!
Akıcı! Akıcı!
0
Akıcı!
Kızgın! Kızgın!
0
Kızgın!
ÇOK KOMİK! ÇOK KOMİK!
0
ÇOK KOMİK!
Sevgi Dolu! Sevgi Dolu!
0
Sevgi Dolu!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir